Site Dışı SEO (Off Page)

Site Dışı Seo diğer bir isim ile Off Page Seo olarak adlandırılmaktadır. İnternet sitenizin dış kaynaklardan almış olduğu her türlü referans ve tavsiye bağlantıları ile yapılan tanıtımları kapsamaktadır. Sosyal medya tanıtımları, link oluşturulması, site tanıtımları gibi internet sitenize ait bütün çalışmalar ve backlink çalışmaları Site Dışı Seo (Off Page Seo) kapsamına girmektedir.

site-dışı-seo

site-dışı-seo

Site dışı arama gerçekleştirilirken internet sitenizdeki link çıkışları ve içerik çıkışları ile doğru orantılı olarak backlink alınması sağlanmaktadır. Böylelikle internet siteniz ile site dışındaki paylaşımlarınız birbirleri ile uyumlu hale gelir. Bu durum sitenizin, arama motorlarında güvenilir bir site olarak ön plana çıkmasına olanak sağlar. Güvenli bir site olarak kabul gören siteniz Google ve benzeri arama motorları sıralamasında üst sıralarda yer alır. Bu duruma bağlı olarak trafik akışınız da artışa geçer.

Site dışı aramaları doğrultusunda internet sitenizin link bağlantıları öneri şeklinde gösterilmesi amaçlanmaktadır. İnternet sitenizde yapmış olduğunuz paylaşımlar ile link sağlanırken; yapılanların benzer olması, uyumlu olduğunuzu ve beraberinde güven noktasında ki soru işaretlerini ortadan kaldırmaktadır. Siteniz dışarıdan güvenilir bir site olarak kabul gördüğü zaman tanınır olmak daha kolay olacaktır.

Site Dışı yani Off Page Seo hizmetleri sitenizin popülaritesi ve imajı için oldukça önemlidir. Hatta sitenizin ulaşacağı popülaritenin yarısı Site Dışı Seo (Off Page Seo) ile ilgilidir. Tabii ki de Site Dışı Seo (Off Page Seo) uygulamalarını teknik olmadan, bilinçsiz bir şekilde kullanmanız sitenize büyük zararlara uğratabilir. Bu nedenle manipüle edilmiş tekniklerden uzak durmanız önemlidir.

Site Dışı Seo (Off Page Seo)’nun Önemi Nedir?

Sitenizi uygulayacağınız ya da uygulatacağınız hizmetler doğrultusunda dış kaynak kullanmak daha etkili sonuçlara ulaşım sağlamanıza olanak sağlayacaktır. Backlink çalışmaları olarak da isimlendirilen bu işlemlerin düzenli bir şekilde yapılması önemlidir. Bunun yanı sıra bu çalışmalar kesinlikle olması gerektiği şekilde uygulanmalıdır. Eğer bu önemli husus atlanırsa siteye faydadan çok zarar getirecektir.

Kullanıcıların site dışı uygulamaları sayesinde fark etmiş olduğu birçok farklı site ve marka bulunmaktadır. Yapılmış olan Seo çalışmalarının tamamlayıcısı niteliği olarak düşünmek ve beraberinde işlemin dışardan yürütülen yönü şeklinde detaylı bir şekilde değerlendirmek önemlidir. Sosyal medya alanları doğrultusunda internet sitenizin linkine yer vermek de; sitenize ulaşım imkanları hızlandıracak ve beraberinde tıklanma sayınızı arttıracaktır. Bunun yanı sıra sektörünüz ile ilgili önemli alanları da bu konuda kullanmanız ve link eklemeniz de; sitenize satış desteği sağlayacak bir diğer yoldur.

Site Dışı Ve Site İçi Seo Farkı Nedir?

Site İçi Seo (On Page Seo) ve Site Dışı Seo (Off Page Seo) uygulamalarının arasındaki en temel fark Site İçi Seo (On Page Seo)’nun internet sitenizin içerisinde bulunan kısımları üzerinde detaylı bir şekilde çalıştırılmasıdır. Site Dışı Seo (Off Page Seo) çalışmalarında ise sitenin dışında yer alan kaynakların kullanımını sağlanarak; sitenizin değerine ekleme yapmaktır. Bu ikisi Seo çalışması birbirinden farklı olsa da genellikle tamamlayıcı özellikleri olması inkar edilemeyen bir gerçektir.

Site İçi Seo (On Page Seo), sitenizin belirlenen güvenli kriterlere uygum sağlaması için; sahip olması gerekenlerin detaylı bir şekilde düzenlenmesi, aramalarda uyum sağlaması için yapılan çalışmalar olarak nitelendirilmektedir. Site Dışı Seo (Off Page Seo) ise site dışında gerçekleştirilen backlink çalışmalarını içermektedir. Seo çalışması yapılırken unutulmaması gereken; sitenizin farklı dış kaynaklardan tıklanmasına ve beraberinde tanınmasına katkıda bulunacak çalışmalar gerçekleştirilirken; site içerisinde yapılan çalışmaların eksik ve niteliksiz olması istenilen sonuca götürmeyecek olmasıdır.

Site Dışı Seo (Off Page Seo) Araçları Nelerdir?

Site Dışı Seo (Off Page Seo) uygulamasında vazgeçilmez araçlar ve mecralar bulunmaktadır. Bu araç ve mecralar şu şekildedir:

 • Sektörel ve Rakip İlişkili Web Siteleri
 • Forumlar, Kişisel Siteler ve Bloglar
 • Farklı Arama Motorları ve Reklamları
 • Tanıtım, Haber ve Yarışma Siteleri
 • Sosyal Medya Kanalları ve Platformları
 • Dijital Grup ve Sayfa Platformları
 • Harita Lokasyon ve Adres Ekleme Siteleri
 • Makale, Video ve PDF Ekleme Siteleri
 • Firma ve Dizin Ekleme Siteleri
 • Yorum ve Sözlük Siteleri

Site Dışı Seo (Off Page Seo) Nasıl Yapılır?

Site Dışı Seo (Off Page Seo) çalışmalarında profesyonel ve özenli bir şekilde çalışmanın birçok yolu bulunmaktadır. Sitenize uygun olan yolu bulmak için bu farklı yöntemleri denemeniz gerekmektedir. Yapılan çalışmalar doğrultusunda sektör ya da rakiple alakalı internet siteleriniz seçmek sizler için en doğru karar olacaktır. Bir endüstri firmasının linkini gıda sayfasında tanıtmak çalışmanın sonuçsuz kalmasına sebep olacaktır. Google dışında farkı arama motorlarına odaklanarak bu süreci yürütmeniz sonuç almanızda etkili olacaktır. En büyük arama motoru Google olarak bilinse de diğerlerine de önem vererek yönelmek etkili sonuç almanıza olanak sağlayacaktır. Sosyal medya kaynakları ise en etkin ve sık kullanılması önerilen araçlar arasında olmalıdır.

İnsanların her geçtiğimiz gün daha fazla sosyal medya üzerinde vakit geçirdiği ve beraberinde alışveriş yaptığı veriler ile sabittir. Bu nedenle bu kanalların tamamına yönelik olarak çalışmaları arttırmak doğru bir strateji olacaktır.

Kişisel siteler, konum ve harita ekleyen kaynaklar, firma  ve dizin rehberi sayfaları, yorumları ya da sözlük destekleyen siteler, tanıtım ve haber yapan yerler, makale ya da video eklenen sayfalar da sayfa dışı Seo konusunda yardımcı olmaktadır. Bu yerler doğrultusunda sitenizin backlink ve tanıtım çalışmalarına öncelik vermelisiniz.

Site Dışı Seo (Off Page Seo) Teknikleri Nelerdir?

Site Dışı Seo (Off Page Seo) uygulaması yaparken belirli stratejiler belirlemeniz siteniz için oldukça önemlidir. Belirlediğiniz strateji sizlere yol gösterecek ve beraberinde rehberlik edecektir. Bir çok Site Dışı Seo (Off Page Seo) tekniği yöntemleri bulunmaktadır. Dış Seo tekniklerini doğru bir şekilde uygular ve beraberinde doğru sitelerden backlink alırsınız; zaman içersinde almış olduğunuz backlinkler ve uygulamış olduğunuz site dışı Seo teknikleri; Google ve benzeri aramasın motorlarında ön sıralara çıkarmanızı olanak sağlayabilir.

1-   Site Dışı Seo (Off Page Seo) Ve Sosyal Medya Çalışması

Seo çalışması yaptırmak isteyen bir çok site sahibinin gözden kaçırmış olduğu önemli bir site dışı Seo unsuru da sosyal medya çalışmalarıdır. Sosyal medya platformları artık büyük ve küçük işletmelerin yer almış olduğu ve içeriklerin bu platform üzerinde sunularak bir çok hedef kitlelere ve kullanıcılara ulaşmasını sağlayan bir ortamdır. Sosyal medya platformları üzerinde dofollow veya nofollow backlink olsa bile dr puanı yüksek ve sektörünüz ile ilgili bütün sosyal medya platformlarında yer almalısınız. Hazırladığınız içeriklerin linklerini sitenizin linki ile bu platformlarda paylaşarak; sitenize kullanıcı çekebilir yeni kullanıcılar elde edebilirsiniz.

2-   Site Dışı Seo (Off Page Seo) Ve Hastagh Çalışması

Sosyal medya platformları üzerinde ve internet sitelerde yer alan; kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan hastagh-etiketinin kullanımı markanız için önem teşkil edebilir. Twitter, Instagram gibi platformlar üzerinde “#” kullanımını sağlayarak; markanızın adının geçmiş olduğu ya da markanızın ilgili nitelikteki  anahtar kelimleri ile ilgili paylaşımlar hazırlayarak, paylaşabilirsiniz. Hastagh kullanımı; instagram, tumblr ve twitter gibi platformlar üzerinde hastagları takip eden birçok kullanıcının önüne ilgili içerikleri çıkartmaktadır. Bu yöntemi kullanarak sıklıkla kullanıcıların ana sayfalarına düşmeyi başarabilirsiniz.

3-   Site Dışı Seo (Off Page Seo) Ve Video Çalışması

Dünyanın en büyük arama motorunun Google olduğu bilinmektedir. Ancak Google’nın yanı sıra dünyanın en büyük video arama motorunun Youtube olduğunu çoğunlukla unutuyoruz. Referans bağlantılarını metin içerisinden başka bir metine vermenin yanı sıra video platformlarından backlink satın alarak kendiniz ile ilgili bir içeriğe yönlendirme sağlayarak Site Dışı Seo (Off Page Seo) çalışması yapabilirsiniz.

4-   Site Dışı Seo (Off Page Seo) Ve Makale Paylaşma Çalışması

Makale ve formlar paylaşım platformlarının kullanımı sağlayarak; ücretli ya da ücretsiz bir şekilde sitelerden makalenizin 250 ile 350 kelimelik kısımlarını anahtar kelimelerine link sağlayabilirsiniz. Böylelikle bu makaleyi paylaşarak referans bağlantısı gerçekleştirirsiniz. Site Dışı Seo (Off Page Seo) çalışmasında bu çalışmayı yaparak; sitenize referans sağlamış olursunuz.

5-   Site Dışı Seo (Off Page Seo) Ve Arama Motorlarına Kayıt

Google’ın yanı sıra diğer arama motorlarını unutmamak ve buna göre hareket etmek de bir hayli önemli. Site Dışı Seo (Off Page Seo) yaparken bu yandex, bing, yahoo gibi arama motorlarına kayıt yapmamız Google’a kayıt yapmanız kadar önemlidir. Buralara yapacak olduğunuz dış seo çalışması bu arama motorlarından da trafik almanızı ve bilinirliğinizi artırabilmektedir.

Başarılı Site Dışı Seo Çalışmaları ve Uygulamaları

 • Arama motorları doğrultusunda sıralama elde edebilecek kullanıcı merkezli, özel ve beraberinde okuyucularda paylaşma dürtüsünü oluşturacak ilgi çekici, özel ve kaliteli içerikler üretmek.
 • Yandex, Google ve Bing gibi büyük arama motorlarının internet site kalite yönergelerini tamamı ile benimsemek ve beraberinde talimatlara uygun şekilde stratejiler ile sitenize organik ziyaretçi trafiği sağlamak.
 • Arama motorlarında üst sıralarda yer alan rakiplerinizin internet sitelerinin performans ve içerik analizlerini detaylı bir şekilde yaparak; backlink kaynaklardan link alabilmeye çalışmak.
 • Backlink ihtiyaçlarınızı sektörel anlamda yakınlığı bulunan otoriter sitelerden ve beraberinde arama motorunda belirli bir konum elde etmiş içeriklerden temin edebilmek.
 • İnternet siteniz için kesinlikle tıklanma elde edemeyeceğiniz, çöplüğe dönmüş olan sitelerde tanıtım çalışmalarını başlatmamak ve bu sitelerden uzak durmak.
 • Site Dışı Seo planlamalarınız doğrultusunda sitenize bağlayan bütün linklerin “nofollow – dofollow” olarak ayarlamasını yaparak sitenizin kalitesini korumaya devam etmek.
 • Google Webmaster aracını düzenli ve sürekli bir şekilde takip etmek. Bu araç ile ilgili uyarıları dikkate alarak etkili kullanmak.
 • Pozitif bir şekilde Facebook, Google, Instagram, Linkedin, Google Plus, Twitter, Pinterest VK yorum ve değerlendirmelerini almak.
 • İnternet dünyası doğrultusunda sektörünüz ile alakalı yüksek, özel çözünürlüğe sahip olan kalitesi yüksek resimler göndermek ve başkalarının da kullanımını sağlamak.
 • Google analitik veya benzeri nitelikteki araçların kullanımını sağlayarak sitenize gelebilecek olan bütün spamları detaylı bir şekilde kontrol etmek, engellemek ve beraberinde reddetmek.
 • Site içeriklerinizi etiket kullanarak tamamen kusursuz bir şekilde sosyal medya kanallarında ziyaretçilerinizin okumasına sunmak ve hedef kitleniz ile etkileşim içerisine girmek.
 • Okuyucu internet sitenize yönlendiren anahtar kelimeniz, marka isminiz ve iyi bir sloganı ile hazırlanmış radyo, TV, billboard ve gazete reklamları oluşturmak.
 • Büyük insan kitlelerinin tek tek veya birlikte ücretsiz – ücretli davet edildiği ve davete icabet ettiği festival, konser, tiyatro, sinema ve benzeri organizasyonlara sponsor olmak.
 • Firmanızın marka değerine değer katacak olan anahtar kelimeleriniz ile profesyonelce hazırlanmış olan Google Adwords, Yandex Direct ve bütün sosyal medya reklamları vermek.
 • Marka kavramını iyi bilen, yer aldığı ülkeyi gören dilini, toplulukları, gramerini, insanını, kitleleri ve sektörleri iyi derecede analiz edebilen; en az beş farklı sektörde toplamda on farklı proje yürütmüş Seo serüvenini büyük bir hevesle yaşayarak başarıya ulaştırmış uzmanlar tarafından danışman hizmeti almak.

Diğer Makaleler ;

2
e
A
0
P
#
#
L
w
2
W
#
#
R
W
#
#
L
W
#
#
L