SEO Nedir? SEO Çalışması Nasıl Yapılır


 

Seo Çalışması nasıl yapılır, Seo nedir, bir internet sitesi hakkında belirli arama motorları için yapılmış olan bütün iyileştirme çalışmalarıdır. Seo teriminin İngilizce açılımı “Search Engine Optimization” olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açılımın Türkçe karşılığı ise “Arama Motoru Optimazsonu” anlamına gelmektedir. Basit bir tanımla ile Seo; web siteniz ile alakalı aramalar için görünürlüğünü artırmayı yönelik gerçekleştirilen iyileşme süreci olarak tanımlanmaktadır. Seo çalışmaları, bir internet sitesini; teknik nitelikte en iyi şekilde yapılandırılmasını, beraberinde içeriğin alaka düzeyini düzenli bir şekilde optimize edilmesi için gerçekleştirilen bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Optimize edilen sayfalar arama motorlarında kolaylıkla araştırmacıların karşısına çıkmaktadır. Optimize edilmiş olan sayfalar, arama motorların daha iyi sıralayabilecektir.

İnternet üzerinden ürün ve bilgi aramak için sıklıkla kullanılan arama motorları, bu özellikleri ile birlikte web programlarının en büyük müşteri ve ziyaretçi kaynakları olarak nitelendirilmektedir. Arama sonuçları doğrultusunda müşterilerin büyük bir çoğunlukla ilk sayfada, üst sıralarda yer alan siteleri ziyaret etmeleri; zamanla bu sektörün oluşmasına ve beraberinde önem kazanmasına olanak sağlamıştır.

Seo belirlenen ilgili anahtar kelimeler ile arama motorları doğrultusunda daha üst sıralarda yer alarak, bu kelimelere ait olan arama trafiğinde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedefleyen bir çalışma olarak tanımlanmaktadır. Seo çalışmaları ise bu noktada web sitelerini bütün yönleri ile arama motorlarına uyumlu bir hale getirerek ziyaretçilerine ve müşterilerine daha kolay ve hızlı ulaşabilecekleri bir platforma sunmayı amaçlamaktadır. Bu yönü ile Seo; internet sitelerinin daha anlaşılır bir nitelikte, ziyaretçiye aradığı şeyi verebilecek ve kolay kullanıma sahip seviyeye gelmesinde yardımcı olabilecek hizmeti temsil etmektedir.

 

SEO Niçin Gereklidir?

Herhangi bir internet sitesi için arama motorlarında üst sıralarda hatta ilk sıralarda yer almak oldukça önemlidir. Haber siteleri, e – ticaret siteleri ve bloglar sıralamalarını yükseltebilmek için Seo çalışmalarını gerçekleştirirler. Çünkü doğru bir çalışma sonucunda pazarlanan hizmet ve ürün, potansiyel nitelikteki müşterilere daha kolay ulaştırılır. Bunun yanı sıra yine sitede verilmek istenen bilgi ile insanlara doğru ve hızlı bir şekilde aktarılabilir. Özellikle e – ticaret sitesi bulunan kişiler bu sektöre en yakından takip etmesi gereken kişilerdir. Bunun nedeni günümüzde internet üzerinden yapılan alışverişin toplam yüzdenin içersinde büyük bir paya sahip olmasıdır.

 • Sitenize tıklayan organik ziyaretçi sayısının düzenli ve aktif bir şekilde arttırmak için Seo çalışması önemlidir. Reklam ile yapılmış olan ziyareti çekme işlemleri kısa bir süre içerisinde sone erer. Bu durumun site için herhangi bir getirisi yoktur.
 • Seo çalışması site için önemli nitelikte olan anahtar kelimelerin, arama motorlarında üst sıralarda yer almasını destekler.
 • Sitenin hedeflenmiş olan konuma ve hatta daha yüksek bir konuma getirilmesi için Seo ayarlarının düzenli periyotlar ile yapılması gereklidir.
 • Reklamlardan gelen getiriyi arttırmak ve beraberinde daha fazla reklam almak için önemlidir.
 • Dijital pazarlama gerçekleştiren markaları daha fazla müşteriye tanıtmak ve daha fazla müşteri kitlesi kazanarak gelir elde etmek için Seo çalışması yaptırılmalıdır.
 • Hedef kitleye ulaşımda destek sağlamaktadır.

SEO Nasıl Yapılır?

Gerçekleştirilen Seo çalışmalarında odak nokta genellikle holistik Seo yaklaşımıdır. Lakin Seo ile ilgili gerçekleştiren çalışmalara eğer yeni bir adım atıyorsanız; kontrol etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Doğru bir optimizasyon sürücü geçirebilmeniz için aşağıda verdiğimiz Seo çalışması adımlarını tek tek takip etmeniz gerekmektedir.

1-Kaliteli İçerik Oluşturmaya Özen Gösterin

İnternet sitenizde profesyonel bir Seo çalışması yaptırmak istiyorsanız; ilk etapta benzersiz ve kaliteli içerikler oluşturmanız gerekmektedir. Kaliteli, özgün ve okunabilir içerikleriniz yoksa sayfamızın içersinde ya da dışında yapmış olduğunuz bütün Seo çalışmaları önemini yitirmektedir. Benzersiz ve kaliteli içerikler oluşturarak arama motoru sonuçlarındaki yerinizi rahatlıkla alabilirsiniz. Web siteniz için oluşturduğunuz içeriklerde her zaman şeffaf olmanız önemlidir.

Seo Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

İlk olarak içerik optimizasyonundan bahsedilmesi gerekir. İçerik optimizasyonu bu alanda sitelerde yer alan görsel veya yazısal olarak yüklenmiş olan ve kullanıcıların deneyimlemesini sağlayan içerikler olarak adlandırılmaktadır. Arama motoru optimizasyonu sağlarken aynı zamanda içerik türlerini incelemek de son derece önemlidir. Bu durum hem sitelerin ön plana çıkmasını hem de kullanıcı deneyimini direkt olarak etkileyen unsurlar arasında bulunmaktadır. Bir içeriğin ön plana çıkarılabilmesi adına Google tarafından onaylanması gerekmektedir. Google botları tarafından düzenli olarak ziyaret edilen siteler gerekli yeterliliğe ulaştığında Seo uyumlu olmaktadır.

SEO uyumlu bir içerik oluşturmayı isteyen kişilerin uyması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edildiğinde kaliteli bir şekilde içerik oluşturmanız mümkün hale gelecektir. Her zaman garantisi olmayan bu kuralların Google tarafından resmi olarak duyurulmadığını; ancak konuyla ilgili uzmanlar tarafından ortaya çıkarıldığı bilinmektedir. Bu durum, Google’ın onay verdiği içeriklere bakılarak ortak özellikler sonucunda ortaya çıkan çalışmaları incelenerek tespit edilmiştir.

İyi bir site yöneticisinin Seo bakımlarını düzenli olarak yaptırması şarttır. Hızlı bir şekilde Seo çalışması yapmanın verimli bir sonucu beraberinde getirmediği de bilinen bir gerçektir. Google, sabırlı ve uzun vadeli site yöneticilerini destekleyen ve bu alanda kullanıcılarının da olumlu deneyimler alması adına çalışma yapan bir internet ağıdır. Bu nedenle dünya teknoloji devi Google’da içeriklerinizi ön plana çıkarmak istediğinizde mutlaka Seo kurallarına uygun bir şekilde içerik hazırlamanız şarttır.

İyi bir Seo yapısı inşa edebilmek adına içeriklerinizin düzenli olarak yüklenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda içerikler arası spam işlev görülmeyecek bir şekilde bağlantı verilmesi de gereklilikler arasında yer almaktadır. Son zamanlarda ön plana çıkan Seo faaliyetleri arasında; uzun içerik üretimi de bulunmaktadır. Google tarafından ön plana çıkartılan bu içerikler Seo açısından önemli bir iyileştirme programına işaret edebilmektedir. Net bir kuralları olmayan Seo için kullanıcı deneyimine önem veren içerikler listesi oluşturulmaktadır. Bu nedenle Google, kullanıcılarının olumlu deneyim almasını istemektedir. Olumlu deneyim yaşayabileceğiniz siteler bu alanda Google tarafından onay almış ve Seo çalışmaları yapılmış siteler arasında yer almaktadır.

2- Site İçi Seo Çalışmalarınızı Tamamlayın

Site içi Seo çalışmalarını gerçekleştirmek, arama motoru optimizasyonu çalışmalarının en etkili ve en önemli bölümünü kapsamaktadır. Sayfa başlıkları, URL seçimleri, açıklamalar bu bölümünde incelenmektedir. Bütün bu adımları sermantik seo stratejisi ile detaylı bir şekilde planlamanız internette trafiğinizde gözle görülür ölçüde artış yaşamanıza sebep olacaktır. Bu nedenle Seo ile ilgili gerçekleştirdiğiniz çalışmalara başlamadığınızda ilk etapta site içi Seo ayarlarınızın sorunsuz bir şekilde yapıldığından emin olmalısınız.

3- Teknik Seo Analizi Gerçekleştirin

Teknik Seo; internet sitenizin teknik yapısı ve sitenizdeki teknik çalışmalar ile ilgilidir. Sayfa açılış hızı, mobil uyumluluk, kalıcı bağlantılar Teknik seo konusunda üzerinde durulması gereken başlıca konular arasında yer almaktadır.

4- Yerel Seo Çalışmaları Gerçekleştirin

Dijital dünya doğrultusunda sürekli bir şekilde daha akıllı teknolojiler gelişmeye devam etmektedir. Arama motorlarının temel amaçları ziyaretçilerine en etkili sonuçları sunmaya çalışmaktır. Bu nedenle de kullanıcıların yapmış oldukları aramalarda konum ön plana çıkmaktadır. Google her zaman konum algısını geliştirmek adına yeni güncellemeleri kullanıcılara sunmaktadır. Arama motoru doğrultusunda konum bildiriminizi gerçekleştirerek; yakınınızda sunduğunuz hizmete ihtiyacı olan kişilerin sizlere ulaşım sağlamasına olanak sağlayabilirsiniz. Konum bildirimini gerçekleştiren firmaların, arama motorlarında yapılan çalışmaları kısa süre içerisinde sonuç vermektedir.

Çalışmanızın başında belirtilen trafik, sıralama veya satış hedeflerine ulaşım sağlama konusunda süreç boyunca detaylı analizler gerçekleştirilmelidir. Kaliteli analiz araçları ile yapılmış olan değerlendirmeler anlaşılabilir nitelikte grafik haline getirerek değerlendirilmelidir. Değerlendirmeler haftalık, aylık ve dönemlik olarak yapılmalıdır. Bunun yanı sıra elde edilen bütün veriler arşivlenerek sonraki Seo çalışmaları için veri niteliğinde kullanılmalıdır.

Yerel Seo çalışmalarında genel olarak üzerinde durulması gereken başlıklar şu şekildedir:

 • Yerel kaynaklardan faydalanma
 • Bölgesel odaklı başlık ve url yapısı
 • Bölgesel odaklı anahtar kelimeler
 • Haritalara kaydolma
 • Bölgesel odaklı içerikler

5- Site Dışı Seo Çalışmalarına Odaklanın

Seo çalışmalarında bir başka aşama ise site dışı Seo çalışmalarını gerçekleştirmektir. Site içi optimizasyon çalışmalarının detaylı bir şekilde tamamlanmasından sonra artık site dışı çalışmalarımıza odaklanabilirsiniz. Bu konuda faydalanabileceğimiz bir çok kaynak bulunmaktadır:

 • Google Ads Reklamları
 • Backlink Stratejileri
 • Sosyal Medya Reklamları
 • Yeniden Pazarlama (Remarketing)
 • Video Reklamları
 • Sosyal Medya Yönetimi
 • Referans Kaynaklar
 • E-posta ve SMS Pazarlama

6- Uluslarası Seo Çalışmaları İle Geniş Kitlelere Ulaşım Sağlayın

Dünyada pazarlama ağı ve iletişim artık dijital sektöre yönelmiş durumda. Uluslararası alanda yapılmış olan araştırmalar 2019 yılı içerisindeki alışveriş deneyimlerinin %40’ının dijital yani internet kaynaklı gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle işletmelerin daha geniş bir kitleye ulaşım sağlamak için internetten faydalanmaları şarttır.

Eğer küresel çapta hizmet sunan bir firmanız bulunuyorsa çalışmalarınızda uluslararası Seo stratejilerini detaylı bir şekilde uygulamalısınız. Uluslararası Seo da aşağıda verecek olduğumuz başlıklar üzerinden çalışmalarınızı yapmak sizler için faydalı olacaktır.

 • Hedef Dilinizi Belirleyin
 • Hedef Bölgenizi Seçin
 • Hedef Kitlenizi Detaylı Bir Şekilde Tanıyın
 • Rakiplerinizi Detaylı Bir Şekilde Analiz Edin
 • Kullanacağınız Doğru Anahtar Kelimeleri Seçerken Özen Gösterin
 • Site içi ve Site Dışı Seo Çalışmalarınızs Es Geçmeden Yatırım Yapın

7- Negatif Seo Kontrolünüzü Gerçekleştirin

Negatif Seo internet sitenizin performansını düşürmeye yönelik uygulanan çalışmalar olarak nitelendirilmektedir. Bu terim black head Seo terimi ile de karşılaştırılmaktadır. Siyah Şapka Seo internet sitemizin kısa süre içerisinde yükselmesi için detaylı bir şekilde uygulanan, yasal olmayan çalışmalar olarak nitelendirilmektedir. İnternet sitenizin kötü niyetli olan kişiler tarafından saldırıya uğramasına her an hazırlıklı olmak ve beraberinde engel olmak için aşağıdaki başlıkları dikkate almanız önemlidir.

 • Google Search Console Uyarılarını Detaylı Bir Şekilde İnceleyin
 • Web Sitenize İletilen Backlinklerin Kontrollerini Sağlayın
 • Google Disavow Aracından Faydalanın
 • İçeriklerinizin Özgünlük Kontrollerini Gerçekleştirin
 • 2 Aşamalı Nitelikte Kimlik Doğrulama Yöntemini Aktif Edin
 • Web Site Hızınızı Düzenli Periyotlarla Kontrol Edin

SEO Danışmanlığı Nedir?

Her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen Seo hizmetleri; bu alanda danışmanlığı alınması gereken durumlar arasında yerini alıyor. Çeşitli firmalar tarafından sağlanan bu danışmanlık hizmetleri; aynı zamanda arama motoru iyileştirmelerinin nasıl yapılacağı şeklinde site sahiplerini bilgilendirmektedir. Ülkemizde de oldukça yaygın olan bu danışmanlık türünün genel adı Seo danışmanlığı olarak adlandırılmaktadır.

İyi bir danışmanlık hizmeti ile sitelerin aranmalarını arttırmanız mümkündür. İçerik bakımından da avantajlı olan danışmanlık hizmetleri kısa sürede birçok farklı site tarafından tercih edilmektedir. Genellikle e – ticaret firmaları internet üzerindeki görünürlüklerini daha fazla arttırmak ve sitelerine tamamen organik nitelikteki trafiği çekmek için Seo danışmanlığından faydalanmak isteyebilirler. Seo danışmanı en temel özeti ile; Seo hizmeti konusunda sitesini geliştirmek ve yenilemek isteyen firmalara bu konu ile ilgili yeni stratejiler geliştirerek onlar için Seo çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Bir sitenin uzun vadeli programlarını, Seo kurallarının yeniden uygulanmasını ve bu alanda ziyaretçi sayısını arttırmaya yönelik raporlar sunan danışmanlar birçok site tarafından tercih edilmektedir. Seo firmalarının sağladığı danışmanlık faaliyetleri genel olarak analiz yöntemine dayanmaktadır. Danışmanlık hususu konusunda hizmet almayı isteyen kişilerin ilk olarak iyi bir firma seçiminde bulunması gerekmektedir.

Sağladığı referansları inceleyen kullanıcılar, bu alanda kendileri için en uygun olan danışmanlık faaliyetinden yararlanabilmektedir. Danışmanlık hizmeti alabilecek olan siteler bu alanda kendilerine ait raporları da yine danışmanlık hizmeti sağlayan platformlar üzerinden alabilmektedir. Gün geçtikçe daha fazla kişi tarafından tercih edilen bu hizmetler sitelerin ön plana çıkabilmesi adına mutlaka yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

Seo Uzmanı Nedir?

Seo hizmeti açısından ön plana çıkan Seo uzmanları, bir içeriğin üst sıralara yerleşebilmesi adına yapılması gerekenleri bilen ve alanında uzun yıllar deneyimi olan kişilere verilen bir isimdir. Firmalar tarafından sıklıkla aratılan konulardan biri olan Seo uzmanı bu alanda Türkiye’de de ön plana çıkmaktadır. Seo hakkında bilgisi bulunmayan birçok site yöneticisi düzenli olarak uzmanlar vasıtasıyla içeriklerinde iyileştirme yapabilmektedir. Bu durum hem sitenin ön plana çıkabilmesini hem de içeriğin zengin bir hale gelmesini sağlamaktadır. Alanında uzman olan Seo personelleri üzerinden sizlerde içeriklerinizi daha üst seviyelere getirebilirsiniz. Her geçen zaman diliminde daha fazla kişi tarafından tercih edilen uzmanlar bu alanda ön plana çıkmaya devam etmektedir.

Seo uzmanıyla çalışan siteler bu alanda içeriklerinizi daha üst sıralara çıkarmakta zorluk çekmemektedirler. Herhangi bir sorun yaşamayacağınız Seo uzmanları üzerinden sizlerde uygun fiyatlarla hizmet alabilir; içeriklerinizin aranmalardaki görünümü iyileştirebilirsiniz. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen uzmanlar, içeriğe göre farklı Seo teknikleri uygulaması sebebiyle de sıklıkla tercih edilmektedir.

Seo uzmanlarının yaptıkları çalışmalar, uyguladıkları işlemlere göre değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle Seo uzmanlarının uyguladıkları çalışmaların kısa ya da uzun vadeli olması; istenilen hizmete ve detaylarına göre değişim gösterebilmektedir. Uzmanları hem iç hem de dış Seo çalışmaları yapmaktadır. Müşterilerin sitelerinde yer alan içeriklerin ön plana çıkartılması ve beraberinde sitenin ilk sıralarda yer alması adına uygulanan çalışmalar; Seo uzmanlarının profesyonel nitelikteki işleridir. Seo hakkında bilgi sahibi olmayan pek çok müşteri uzmanlara danışarak kendilerine uygun bir yol haritası çizdirebilmektedir. Müşteriye özel olarak çizilen yol haritalarında; sağlam bir temel üzerinde siteler büyütülerek, ziyaretçi sayısını arttırmak hedeflenmektedir. Seo uzmanlarının yaptıkları çalışmalar yalnızca geçici bir Seo çalışmasından ibaret olmayıp, uzun soluklu bir çalışmayı beraberinde getiren hizmetler arasında yer almaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda sizler için derlediğimiz soruların cevabını bulacaksınız.

SEO Nedir?

web siteniz ile alakalı aramalar için görünürlüğünü artırmayı yönelik gerçekleştirilen iyileşme süreci olarak tanımlanmaktadır. Seo çalışmaları, bir internet sitesini; teknik nitelikte en iyi şekilde yapılandırılmasını, beraberinde içeriğin alaka düzeyini düzenli bir şekilde optimize edilmesi için gerçekleştirilen bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Optimize edilen sayfalar arama motorlarında kolaylıkla araştırmacıların karşısına çıkmaktadır. Optimize edilmiş olan sayfalar, arama motorların daha iyi sıralayabilecektir.

SEO Niçin Gereklidir?
 • Sitenize tıklayan organik ziyaretçi sayısının düzenli ve aktif bir şekilde arttırmak için Seo çalışması önemlidir. Reklam ile yapılmış olan ziyareti çekme işlemleri kısa bir süre içerisinde sone erer. Bu durumun site için herhangi bir getirisi yoktur.
 • Seo çalışması site için önemli nitelikte olan anahtar kelimelerin, arama motorlarında üst sıralarda yer almasını destekler.
 • Sitenin hedeflenmiş olan konuma ve hatta daha yüksek bir konuma getirilmesi için Seo ayarlarının düzenli periyotlar ile yapılması gereklidir.
 • Reklamlardan gelen getiriyi arttırmak ve beraberinde daha fazla reklam almak için önemlidir.
 • Dijital pazarlama gerçekleştiren markaları daha fazla müşteriye tanıtmak ve daha fazla müşteri kitlesi kazanarak gelir elde etmek için Seo çalışması yaptırılmalıdır.
 • Hedef kitleye ulaşımda destek sağlamaktadır.
 • SEO uyumluluk kriterlerine uygun web siteleri optimize etmek
 • Rakip analizleri ve Anahtar kelime analizleri yürütmek
 • İç ve dış SEO stratijileri yürütmek
 • Her site ve firma yapasına uygun stratiji ve hedefler belirlemek
 • Seo uyumlu güçlü içerik ve dış bağlantılar(backlink) eklemek
SEO Çalışması Nasıl Yapılır?
 1. Kaliteli içerik oluşturmaya özen gösterin.
 2. Site içi seo çalışmalarını eksiksiz tamamlayın.
 3. Teknik seo analizi gerçekleştirin.
 4. Yerel seo çalışmaları yapın.
 5. Site dışı seo çalışmalarına odaklanın.
 6. Uluslararası seo çalışmaları ile geniş kitlelere ulaşım sağlayın.
 7. Negatif seo çalışmaları gerçekleştirin.
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

İlk olarak içerik optimizasyonundan bahsedilmesi gerekir. İçerik optimizasyonu bu alanda sitelerde yer alan görsel veya yazısal olarak yüklenmiş olan ve kullanıcıların deneyimlemesini sağlayan içerikler olarak adlandırılmaktadır. Arama motoru optimizasyonu sağlarken aynı zamanda içerik türlerini incelemek de son derece önemlidir. Bu durum hem sitelerin ön plana çıkmasını hem de kullanıcı deneyimini direkt olarak etkileyen unsurlar arasında bulunmaktadır. Bir içeriğin ön plana çıkarılabilmesi adına Google tarafından onaylanması gerekmektedir. Google botları tarafından düzenli olarak ziyaret edilen siteler gerekli yeterliliğe ulaştığında Seo uyumlu olmaktadır.

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

SEO çalışması, her siteye göre ve sitenin ihtiyacına göre farklılık gösterir. Anahtar kelime zorluğu, rekabet vb. durumlar belirleyicidir. Ortalama bir süre belirtmek gerekirse 3 ay ile 12 ay(1 sene) arasında değişkenlik gösterir.

2
e
A
0
P
#
#
L
w
2
W
#
#
R
W
#
#
L
W
#
#
L