SEO Hizmeti

Seo hizmeti; ingilizce kelimelerinin kısaltılmasından oluşan Seo’nun açılımı Search Engine Optimization’dur. Türkçe karşılığı olarak ise Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlanmaktadır. Seo; organik olan yani ücretli olmayan arama motoru sonuçlarının aracılığı ile, internet sitenizin tıklanmasını ve ziyaretçi kitlesini artırmaya yönelik çalışmalara verilen hizmettir. Başka bir ifade ile tanımlayacak olursak; arama motorlarında web sitelerinin daha iyi sonuçlar elde etmesi ve beraberinde ziyaretçi kitlesinin arttırılması için yapılan hizmetlerin tümüne SEO denmektedir.

Seo hizmetinde asıl amaç; hizmeti satın alan kişilerin web sitelerinin, arama motoru sonuç sayfasında daha iyi sıralamalar elde etmesini sağlamaktır. Yani satın aldığınız Seo hizmeti sayesinde web sitenizin performansını yükseltebilir; daha fazla ziyaretçi kitlesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Seo hizmetinin temelinde; müşterilerin sitelerini, arama motorlarına uygun olan kriterlere getirmek yatmaktadır. Kapsamlı bir şekilde Seo çalışması; bütün bu arama motoru kriterlerine, sitenin genel olarak görünümünü ve yayınladığı içeriklerini dikkate alarak yapılmaktadır.

SEO hizmeti almak isteyen kişilerin; bu alanda profesyonel hizmet sunan firma ya da bireysel çalışanlarla iletişime geçmesi önemlidir. İyi bir SEO çalışması sistematik yani tek düzen halinde gerçekleşmemektedir. Her sitenin ve içeriğin farklı bir atmosferi olacağından içerik türüne göre farklı uygulamaların gerçekleşmesi gerekmektedir.

Seo Hizmeti Neden Alınmalıdır?

seo hizmeti

seo hizmeti

Seo hizmetinde asıl amaç; internet sitelerini, Google’da veya hedeflenmiş olan arama motorunda kelime bazlı olarak üst sıralara çıkarmaktır. Kelime bazlı olarak yapılan bu çalışmalarda; siteler üst sıralara çıktığı zaman web sayfaları daha fazla tıklama almaktadır. Bununla beraber fazla ziyaretçi kazanan web siteleri her zaman web girişimcisini mutlu etmektedir Ancak Seo çalışmalarındaki asıl önemli olan; siteye nitelikli kullanıcı çekmektir. Yani kısa bir özet geçecek olursak; Arama Motoru Optimizasyonu siteye daha fazla ziyaretçi çekmek için değil, daha fazla nitelikli ziyaretçi çekmek için yapılmaktadır.

Eğer Seo hizmeti konusunda tecrübe sahibi değilseniz; uzman çalışanlar eşliğinde bu hizmeti almaya başlayabilirsiniz. Bu noktada Seo hizmeti ile ilgili doğru uzmanı bulup bulmadığınız oldukça önemlidir. Seo hizmeti alanında uzman olan bir kişi ya da şirket ile çalışmamanız; bu doğrultuda yapılan her çalışma ile sitenizi ciddi zararlar verebilmektedir. Çoğu uzman Seo hizmeti kapsamında genellikle aşağıda yer verdiğimiz hizmetleri sunmaktadır;

  • Sitenizin genel yapısını detaylı bir şekilde inceleme.
  • Sitenizin içeriklerini detaylı bir şekilde inceleme; beraberinde ise revize ve yeni içerik tavsiyelerinde bulunma.
  • İnternet sitenizin Google ve benzeri ücretsiz arama motorlarına göre geliştirilebilmesi için tavsiyelerde bulunma.
  • Detaylı anahtar kelime araştırması.
  • Sektör ve rakip analizi.
  • Seo eğitimi.
  • Site dışı stratejilerin belirlenmesi, geliştirilmesi ve uygulanması.
  • Anlaşılır ve profesyonel Seo raporlarının hazırlanması.

Günümüzün yoğun ve rekabetçi pazarı doğrultusunda Seo hizmetinin önemi her zamankinden daha çok ön plana çıkmaktadır. Arama motorları; sorularına belirli yanıtlar arayan ya da sorununu çözüme kavuşmasını isteyen milyonlarca kullanıcıya her gün hizmet sağlamaktadır. Bir web siteniz, çevrimiçi mağazanız ya da blogunuz varsa Seo hizmeti işletmenizin doğru hedeflere ulaşmasına ve beraberinde büyümesine yardımcı olmaktadır.

Kullanıcılar arama motorlarına güvenmektedir. Bu nedenle profesyonel bir Seo hizmeti ile anahtar kelime odaklı çalışarak, sitelerinizi üst sıralara taşımak ve sitenizin güvenilirliğini arttırmaktadır. Kullanıcılar bir arama motoruna tıklayıp girdikten sonra terimler için sıralamaları zihinsel bir şekilde not alırlar. Bu nedenle tüketicilerin zihninde sıralanan içeriğiniz bir güven oyu şeklinde ilerlemektedir.

Seo Hizmeti Kimden Alınmalıdır?

Seo hizmeti alacak olan kişilerin bu alanda kimlerle ticaret yapması gerektiğine de değinilmelidir. Bu alanda çalışma yapan yüzlerce firma veya şahıs içerisinden kendinize en uygununu seçmek kimi zaman zorlayıcı bir süreci beraberinde getirmektedir.

Seo hizmeti; web siteleri üzerinden gelir elde eden her şirketin dijital varlığının ayrılmaz bir parçası olarak nitelendirilmektedir. Doğru bir Seo danışmanının yardımları ile birlikte işletmenizi bu büyük rekabet alanından çıkarabilmeniz olası bir durumdur. Seo stratejilerinizi optimize ederek; pazarlama kampanyalarınızda sağlam bir Seo danışmanın hizmetine almanız, bu rekabet piyasasında sizleri mutlaka ön plana çıkartacaktır.

Verimli ve profesyonel bir Seo danışmanlığı hizmeti hedeflemiş olduğunuz arama motoru trafiğini arttırmanızda ve beraberinde işinizi büyütmenizde faydalı olacak belirleyici bir faktör olarak karşınıza çıkmaktadır.

Etkili ve işini bilen bir Seo danışmanından hizmet almak her türden ve boyuttan işletme için bir çok farklı dijital pazarlama işlevini gerçekleştirmektedir. Birincil görevleri; markanızın ya da işletmenizin arama motorları aracılığı ile çevrimiçi olarak bulunmanızı sağlama zorunluluğunun tamamen üstesinden gelmenize yardımcı olmaktır.

Seo Hizmeti Süreci Nasıl İşler?

Seo hizmetinden uzun vadeli bir başarı elde etmek istiyorsanız; Seo sürecinin nasıl uygulanacağınızı bilmeniz oldukça önemlidir. Yalnızca Seo sürecini başlatmak, etkili bir Seo hizmeti için yeterli değildir. Süreci başlattıktan sonra hayata geçirmek ve bu süreci devam ettirmek ilk aşamadan daha önemlidir.

Seo hizmetini süreci ilk etapta belirli anahtar kelimeler belirleyerek başlar. Bu anahtar kelimeler ile arama sonuçlarında müşterinin sitesinin sıralamaları iyileştirmek hedeflenir. Bu hizmetin başından sonuna kadar işlenen aşamalar Seo sürecini temsil etmektedir. Bu süreç kişiye ve sektöre göre değişim gösterebilmektedir.

Seo süreci belirli nitelikte ölçülebilir hedefleri kapsamaktadır. Bazı uzmanlar sadece anahtar kelime bazlı olarak anlaşma sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bazıları ise genel organik performansa odaklanarak buna göre hizmet sunmaktadır.  Sizlerle bu noktada bir öneri paylaşacak olursak; Seo sürecinizde genel performansı odaklanmanızı önerebiliriz.

Eğer verimli bir sonuç elde etmek istiyorsanız;  planlamış olduğumuz bu planlı sürece sadık olmanız, görevleri oluşturmanız ve beraberinde KPI belirlemeniz gerekmektedir.

Seo hizmeti sürecinde dikkat edilmesi gereken üç temel aşama bulunmaktadır:

1.      Kelime Analizi

Seo çalışmasına başlarken, ilk gerçekleştirmeniz gereken adımlardan biri kelime analizini yapmaktır. Kelime analizi Seo sürecinin temel taşlarından birisini oluşturmaktadır. Çalışmanın gerçekleştirilecek olduğu siteye büyük bir dönüşüm getirebilecek kelimelerin detaylı bir şekilde araştırılması ve beraberinde tespit edilmesi bu aşamayı temsil etmektedir. Kelime analizi süreci doğrultusunda Premium Seo araçları ve Google servisleri kullanılmaktadır.

2.      Rakip Analizi

Sektörel bazda kelime araştırmalarını tamamlayıp bitirdikten sonraki hedef detaylı rakip analizini gerçekleştirmektir. İlk etapta hedeflenen kelimelerde sitenin kaçıncı sırada olduğunu gözlemlemektedir. Beraberinde ise bu anahtar kelime doğrultusunda rakip sitelerin kaçıncı sırada olduğuna dair notlar alınmaktadır. Müşteri sitesinin rakip sitelerden eksi ve artı yönleri sistematik bir analiz sayesinde belirlenir. Sonuç olarak; sitenin bütün sayfa kelimelerine yönelik özel çözümler üretilmeye başlanır.

3.      Site Analizi

Site analizi aşamasında; çalışma gerçekleştiren web sitesinin bütün sayfalarının Seo kriterlerine uygun olup olmadığı değerlendirilir. Yanlış ya da eksik yapılan uygulamalar detaylı bir şekilde düzeltilmeye başlanır. Örnek verecek olursak web sitesinin description, title, mobil uyumluluk, heading etiketleri, site hızı gibi bütün metrikleri tek tek değerlendirmeye alınır. Bu süreç profesyonel servisler üzerinden destek alınarak yürütülür.

Seo Hizmeti Avantajları

Seo çalışmaları, e – ticaret firmalarına bir çok farklı avantaj sağladığı için dijital pazarlama çalışmalarında öncelikli sırada yer alan hizmetler arasında bulunmaktadır. Seo çalışmaları kapsamında belirli bir strateji oluşturarak; bu stratejiye uyum sağlayarak marka ihtiyaçlarını gidermeye çalışmak Seo hizmetinden yararlanabileceğiniz avantajları artırmaktadır.

Seo hizmeti, internet sitelerini Google ya da diğer ücretsiz arama motorlarının  algoritması karşısında uygulanan bir hizmet tanımlaması olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle Seo hizmetinin birçok avantajı bulunuyor. Seo hizmetinin avantajlarından bahsedecek olursak:

1.      Görünür Olmanıza Olanak Sağlar

Seo çalışmasını gerçekleştirdiğinizde hedeflerinizi markanızın görünür kılınmasını arttırmaya yönelik belirleyebilirsiniz. Arama motorları doğrultusunda markanız ile ilgili çok daha fazla sonucun yer alması ve beraberinde kullanıcı kitlesinin karşısına daha fazla çıkmanız, marka görünürlüğünüzü artırmanıza olanak sağlamaktadır. Web site içerikleriniz ya da blog içeriklerinizi düzenleyerek, arama sorgulamalarına cevap olacak nitelikte içerikler üretirseniz; markanızın görünürlüğünü artırabilirsiniz.

2.      Sitenize Organik Trafik Çekmenizi Sağlar

Seo çalışmaları yaparak internet üzerindeki görünürlüğünüzü arttırdığınız zaman web sitenize daha fazla ve yoğun bir trafik çekmeye başlarsınız. Seo çalışması sayesinde gelen bu trafiği web siteniz üzerinden de geri dönüşüme çevirme şansınız bulunmaktadır.

3.      Adwors Bütçenizi Düşürmenizde Yardımcı Olur

Seo çalışmaları doğru şekilde uygulandığı zaman, organik olarak internet sitelerinde kaliteli trafik çekmeyi sağlamaktadır. Böylelikle sürekli olarak Adwors kampanyalarına bütçe ayırmak zorunda kalmayabilirsiniz. Tabii ki bu seçeneğin yanı sıra yine Adwors çalışmaları yapmak istiyorsanız; Seo çalışmalardan elde ettiğiniz kaliteli organik trafik sayesinde Adwors bütçenize azaltarak yine çalışmanızı gerçekleştirebilirsiniz.

4.      Uzun Vadeli Pazarlama Çalışmaları İçin İdeal Niteliktedir

Seo çalışmaları kısa ve anlık vadeli olarak düşünülmemesi gereken çalışmalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kısa dönemi içeren çalışmalar yapılabileceği gibi doğru ve uygun anahtar kelime seçimleri ve stratejileri ile uzun vadeli bir yatırım olarak da Seo çalışmaları uygulanabilmektedir. Seo çalışmaları ile içeriklerin değerlenmesi ve beraberinde indekslenerek üst sıraları çıkması belirli zaman alabilir. Bu içeriklerin zaman içersinde indekslenmesi de uzun vadeli süreçte sizlerin organik trafik sağlamamıza yardımcı olacaktır.

5.      Seo Hizmetinden Daha Kaliteli Trafik Sağlar

Adwors kampanyaları uygulanarak ön plana çıkan sonuçlardansa düzenli Seo çalışmaları ile üst sıralara gelmiş olan web sayfalarından daha kaliteli ve organik bir trafik elde etme şansınız yoktur. Özellikle de Long Tail anahtar kelimelerinden faydalanarak yapmış olduğunuz çalışmaları ile satın alma sürecinde; karar verme ve beraberinde eyleme geçme sürecindeki tüketicilere ulaşma şansınız daha da artar. Satın alma eğiliminde olan tüketicilere ulaşım sağlamanızda alacak olduğunuz geri dönüşümlerinin oranını yükseltecektir.

6.      Mobil Arama Sorgularında Üst Sıralarda Yer Almanıza Olanak Sağlar

Mobil olarak yapılan Seo çalışmalarına, profesyonel Seo çalışmalarını dahil ettiğiniz zaman kullanıcıların mobil üzerinden yapmış oldukları arama sorgularında üst sıralarda görünmeye başlanırsınız. Google mobilden gelen arama sorgularının son yıllar içerisinde bir hayli arttığını aktararak; önümüzdeki dönemler içerisinde de buradan gelen arama sorgularının daha fazla artacağını söylemlerine ekliyor. Bu nedenle de mobil kısmında Seo çalışmalarını düzenli bir şekilde yaptırmanız, mobil trafiğinizi de arttırmanıza olanak sağlayacaktır.

7.      Yeni Hedef Kitlelerine Ulaşım Sağlamanızı İmkan Tanır

Düzenli Seo çalışmaları ile birlikte kullanıcıların arama sorgularına cevap niteliği taşıyacak içerikler oluşturduğunuz zaman mevcut nitelikteki hedef kitleniz dışındaki kitlelere ulaşma şansınız yükselmektedir. Yeni kitlenize ulaşım sağlamanız pazar payımızı artıracak ve beraberinde geri dönüşümlerinizi de artırmak konusunda faydalı olacaktır.

8.      Rakiplerinizin Önüne Geçmenizi Sağlar

Seo çalışmalarında stratejilerinizi belirlediğiniz zaman; rakiplerinizin henüz değinmemiş olduğu ya da gözden kaçırmış olduğu alanlara da yönelmeye başlayabilirsiniz. Onların yer almadıkları ya da güçlü olmadıkları anahtar kelime grupları üzerinde detaylı çalışmalar yapmanız; rakiplerinizin henüz ulaşım sağlayamadığı hedef kitlelerine ulaşım sağlamanıza ve rakiplerinizin önüne geçmesine olanak sağlar.

9.      Lokal Seo Çalışmaları Sayesinde Mağazanıza Trafik Çekebilir

Bölgesel ya da yerel çalışmaları uyguladığınız zaman konum odaklı olarak tüketicilere ulaşım sağlama şansını yakalamış olursunuz. Özellikle de fiziki mağazaya yönlendirme yapmak istediğiniz taktirde bölgesel ve yerel Seo çalışmalarında da stratejilerinize yer vermeniz önemlidir. Bu noktada hem lokal Seo hem de mobil uyumlu Seo uygulayarak fiziki mağazanıza daha fazla tüketici çekebilirsiniz.

10.  7/24 Tanıtım Yapmanızı, Üst Sıralara Çıkmanızı Sağlar

Seo çalışmaları uygularken arama sorgularında ilk sayfada ve üst sıralarda yer alacak çeşitli uygulamalar gerçekleştirmeniz bu içerikler sayesinde sitenizin 7/24 tanıtımınızı yapmanıza olanak sağlar. Ekstra herhangi bir ücret ödemesi yapmadan arama motorlarında ki sıralamanız dolayısıyla e –  ticaret sitenize düzenli olarak doğal trafik çekebilir ve bunu günün her saati rahatlıkla yapabilirsiniz.

SEO Hizmeti Mi , SEM Hizmeti(REKLAM) Mi Almalıyım?

Seo hizmeti arayışında olan kişiler, hizmet almadan önce gerekli olup olmadığı detaylı araştırmalar yapmaktadır. Bu alanda birçok site yönetici ya reklam alımına ya da SEO faaliyetleri ile sitelerini desteklemeye para harcamayı düşünmektedir.

Müşterinin site ziyaretçilerini arttırması amacıyla tercih edilen SEM hizmeti bu alanda kısa vade de yüksek getiri sağlamasıyla da bilinmektedir. Hedef kitle belirlenerek; ayrıntılı analizler sunulmaktadır. Seo çalışmalarına nazaran daha kontrol edebilir bir yapı olarak müşterilerin karşısına çıkmaktadır. Geçici hit ihtiyaçlarını ön planda tutan platformlar için önerilen SEM faaliyetleri, zamana duyarlı olan içerikler için kullanışlıdır. SEM çalışmalarının avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. Seo çalışmaları kısa vade doğrultusunda yüksek maliyete sebep olmaktadır. Onun yanı sıra sürekli bakım ve güncelleme gerektiren bir çalışmadır. Genellikle uzun vadeli değil kısa vadeli çalışmalarda kullanıldığı için zamanla etkisi azalmaktadır. Bir müşterinin SEM çalışması yaptırması için yüksek bütçeyi gözden çıkarmış olması gerekmektedir.

Uzun vade de düzenli ve organik HİT arayışında olan kişiler ise bu alanda tercihlerini SEO tarafından kullanmaktadır. Seo çalışmalarında; çeşitli programlar dahilinde haftalarca sürecek olan çalışmalar ile sitelerin Google’da daha üst sıralara çıkmasını ve ziyaretçi sayısını arttırmanız mümkündür. Seo çalışmaları uzun vadeye yayılarak düşük maliyetli bir çizelge ile sizlere yansıtılmaktadır. SEM çalışmaların yanı sıra daha az bakım ve güncelleme gerektirmektedir. Seo çalışması yapıldığı zaman sitede sürdürülebilir ve tutarlı trafik oluşturulur. Böylelikle marka itibarını ve marka güvenini arttırır. Çalışma sonrasında daha geniş bir potansiyele erişim sağlanılır. Uzun vadeye yayılarak daha fazla gelir elde edilen bir çalışma olarak da nitelendirilmektedir.

SEM çalışmaların yanı sıra Seo çalışmalarında sonuç almak daha uzun sürebilir. Zamana duyarlı olan içeriklerden anında bir geri dönüş yakalamak oldukça zordur. SEM çalışmalarına nazaran daha az kontrol edilebilir noktadadır. Kitle tamamen doğal bir popülasyon ile oluşturulduğu için analitik verileri daha belirsiz bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

SEO Hizmeti Fiyatları Ne Kadardır?

Her firmada değişen fiyat listelerine platformlar aracılığıyla erişim sağlamanız mümkündür. Net bir ortalama fiyat verilmemesine rağmen kimi firmalar işlem başına kimi firmalar ise günlük hizmet karşılığında ücret almaktadır. Bu nedenle net bir fiyat verilmesi söz konusu olmayan SEO hizmetlerinde içeriğin kalitesine göre de fiyatlar değişim göstermektedir.

Çeşitli rapor sunumu yapan firmalar bu alanda hizmetlerini fiyatlara yansıtmaktadır. SEO faaliyetlerinde değişen fiyat tutarları düzenli olarak firmaların internet adreslerinde yer almaktadır. Aynı zamanda her siteye uygulanacak olan SEO faaliyetlerinin içeriği farklı olması beklendiğinden bu alanda birbirinden farklı fiyat teklifleri ile karşılaşmanız da mümkündür.

2
e
A
0
P
#
#
L
w
2
W
#
#
R
W
#
#
L
W
#
#
L