Kurumsal SEO Hizmeti

Kurumsal Seo; yüz binlerce hatta milyonlarca sayfalardan bir araya gelen kurumsal düzeydeki siteler kapsamında, organik arama varlığını iyileştirme stratejisi olarak tanımlanmaktadır. Seo‘nun bir çok farklı temeli kurumsal düzeyde önemli bir ölçüde değişkenlik göstermezken, değişen şey sadece ölçektir. Fazla sayıda benzersiz nitelikteki içeriğin yanı sıra; bu düzeyde olan düzenli bütün içeriklere daha özenli bir şekilde dikkat edilmelidir. Bu nedenle sıklıkla kontrolleri sağlanmalıdır. Teknik nitelikteki problemleri teşhis etmek ya da sayfaları tarama ve beraberinde dizin ekleme ile ilgili problemleri belirlemek, zaman zaman kişilerin bunaltıcı bir ruh haline bürünmesine sebebiyet verebilir.

Kurumsal Seo; temel olarak projenin kapsamı doğrultusunda, Geleneksel Seo’dan bir hayli farklıdır. Geleneksel Seo söz konusu olduğu zaman onay süreçleri genellikle kısa sürmektedir. Tek tek internet sitesi değişiklikleri yapmak ya da yeni içerikler yayınlamak zor değildir. Lakin Kurumsal Seo çalışması süreci doğrultusunda; pazarlamacılar, geliştiriciler, hukuk ve uyumluluk ekipleri ve BT yöneticileri gibi daha çok insan sürece dahil olmaktadır. İnternet sitesi yapısı da bir hayli karmaşıktır. Seo ekibi diğer departmanlarda gelir noktasına koyabilecek olan sorular almaları nedeni ile hangi anahtar kelimelere ilk etapta öncelik verecekleri konusunda bilinçli olmak zorunda kalabilirler.

Ek bilgi geçecek olursak ise; Geleneksel Seo dar nitelikteki bir coğrafi alana odaklanabilmektedir. Bunun yanı sıra alışveriş yapan kişileri hedefleyen anahtar kelimeler ile seçebilir. Bunun gibi hedeflemiş olan anahtar kelimeler daha düşük oranda arama hacmine sahip olma eğilimi göstermektedir. Lakin çoğunlukla daha az rekabetçi olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu yaklaşım; sektör doğrultusunda ki büyük oyuncular ile rekabet içerisinde girebilecek alan yetkisine ya da sermayeye sahip olmayan küçük ya da yeni işletmeler için daha iyidir.

Kurumsal Site Nedir?

Herhangi bir siteyi kurumsal olarak nitelendirmek için tek bir tanım karşımıza çıkmamaktadır. Genel olarak tanımlayacak olursak her şey şirketin ve internet sitesinin ölçe ve büyüklüğü ile ilgilidir. İnançların farklılaşmış olduğu yer tam olarak burasıdır. Bazı kişiler önemli olanın internet sitesinin boyutu olduğunu ön plana çıkarırken; bazı kişiler ise şirketin boyunun yani değer, satışlar, çalışan sayısı gibi faktörlerin ona kurumsal unvanı veren nitelik olduğunu düşünmektedir.

Eğer bir sitenin binlerce farklı sayfası bulunuyorsa; bu site bir işletme sitesi olarak kabul edilebilmektedir. Ek olarak ise şirket yeterince büyüklüğe sahipse bir sitede bir girişim olarak kabul edilmektedir. Ölçütünüz ne olarak belirlemiş olursanız olun kurumsal siteler Seo stratejilerine ve beraberinde uygulamalarına benzersiz bir yaklaşım kazandıracak kadar önemli niteliğe sahiptir. Birkaç farklı sayfaya sahip olan bir site için Seo çalışmalarını iyileştirmek oldukça kolaydır. Lakin binlerce sayfa ile çalışması gerektiği zaman etkili bir Seo firması ölçeklendirilmiş ve uzmanlaşmış bir yaklaşım benimseyecektir.

Kurumsal Seo Neden Önemlidir?

Orta ölçekli ya da küçük işletme Seo çalışmaları ve Kurumsal Seo çalışma stratejileri arasındaki asıl temel fark; daha büyük niteliklerdeki kuruluşlar için taktiklerin neredeyse günlerce internet sayfası için ölçeklenebilir halde olması gerektiğidir. Küçük bir işletme ya da orta ölçekli bir şirketin birkaç farklı sayfası ya da birkaç yüz sayfası olabiliyorken; daha büyük kuruluşların siteleri üzerinde binlerce internet sayfası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra az sayıda sayfa için işe yarayabilir stratejilerin daha büyük siteler için muhakkak işe yaramayabileceği mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kurumsal Seo çalışmaları oldukça önemlidir. İlk etapta daha küçük işletmeler için işe yarayacak olan stratejiler daha sonrasında büyük işletmeler için işe yaramayacaktır. İki seçenek arasında ki stratejik farklılıklardan biri ise küçük işletmelerin çoğunun da son derece rekabetçi, daha büyük kurumsal organizasyonları hedeflemesi ve kısa kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflememesidir. Ek olarak ise daha büyük nitelikteki şirketler organik sıralamaları düzenli bir şekilde takip etmek ve beraberinde sürdürmek için özel bir Kurumsal Seo ekibine mutlaka ihtiyaç duyarlar. Daha küçük şirketler doğrultusunda Seo’dan sorumlu olan kişiler çoğunlukla içerik pazarlamacısı olarak tanımlanır. Hatta sosyal medyadan sorumlu kişiler bile olabilir.

Daha rekabetçi olan anahtar kelimeleri hedeflediğiniz zaman ve sitenizde neredeyse binlerce sayfanız bulunduğunda çok ince yayılmış olan tek bir işlem gerçekleştirmek yerine Seo üzerine çalışma sergileyen nitelikli bir ekibe ihtiyacınız bulunmaktadır. Şirketler ile çalışıyorsanız ve Seo’nun sizin için herhangi bir şekilde çalışmadığını hissettiyseniz; bunun sebebi büyük bir olasılıkla şirketinizin ihtiyaç duymuş olduğu anda uzmanlardan oluşan herhangi bir özel ekibinizin bulunmamasıdır.

Kurumsal Seo büyük kuruluşlara oldukça fazla yarar sağlayacaktır. Bunun nedeni sitede yer alan internet sitesi sayfalarının sayısı, halihazırda alınmış olan geri bağlantılarını sayısı zaten alınmış alan otoritesi ve benzeri sebebi ile Seo problemlerin daha karmaşık bir hal olacaktır. Daha büyük bir internet sitesi olan kurumsal şirketler çoğunlukla büyük marka yetkisine sahip olmaktadır. Lakin bu geri bağlantılar ve beraberinde yüksek sayfa yetkisi almış olan sayfaları silmeniz ya da tekrardan yönlendirmeniz bu almış olduğunuz yetkiyi kaybedeceğiniz anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra yüklemiş olduğunuz bu içerik ya da içerikleri taze ve güncel tutmanız gerekmektedir. Tahmin edebileceğiniz üzere şirket ne kadar büyük bir hacme sahipse o kadar zorlu bir süreç sizleri beklemektedir.

Kurumsal Seo Hizmeti Ne İşe Yarar?

Kurumsal Seo hizmeti alan site sahipleri; Google görünürlüğünü arttırarak; marka bilinirliğini artırmaktadır. Böylelikle var olan potansiyel nitelikteki iş hacimleri genişlemektedir. Kurumsal Seo’nun ne işe yaradığını ve firma sahiplerine ne gibi avantajlar sunduğunu özetleyecek olursak;

 • Marka bilinirliğiniz artmaktadır.
 • Dönüş ve satış oranları artmaktadır.
 • Dijital dünya doğrultusunda rekabet gücü artmaktadır.
 • Sektörde doğrultusunda ki pazar payı artmaktadır.
 • Google Adwords maliyetleriniz azalmaktadır. 

Kurumsal Seo’nun Faydaları Nelerdir?

Geleneksel düzeltmeler her zaman siteler için işe yaramamaktadır. Özellikle de kurumsal siteler bazen bariz olarak düzeltebilir problemler gibi görünse de büyük problemlerle boğuşmaktadır. Lakin yaşanan karmaşıklık, basit olarak nitelendirilen problemleri düzeltmeyi oldukça zor bir hale getirmektedir.

Örnek verecek olursak eski bir içeriği değiştirmek için yeni sayfalar oluşturmak ve düzenlemek isteyebilirsiniz. Lakin değişiklik yapacakken; bu sayfaların zaman içersinde edinmiş olduğu gelen bağlantıları ve beraberinde etki alanı yetkilisini nasıl ve hangi şekil etkileyeceğini mutlaka düşünmelisiniz. Bu durum bir kurumsal sitenin iki ucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğunlukla şaşırtıcı bir marka otoritesinin bütün avantajlarında faydalanmaktadır. Lakin Seo’yu ve içeriği taze tutarken mutlaka onu baltalamamaya dikkat edilmelidir.

Bazen yaşanacak olan değişimlerin önündeki engel tamamen örgütseldir. İçerik İyileştirmelerinizi detaylı bir şekilde yürütmek için çoğunlukla BT, konu ve ürün uzmanları ve pazarlamadan kaynak temin edilmektedir. Kurumsal Seo değişiklik gerçekleştirmek için gerekli nitelikteki kaynaklar ve beraberinde zaman için iş gerekçesini gösterebilmelidir. Başka herhangi bir engel, ele alınması gerekli bulunan sayfaların teknik ya da bağlantısız problemlerin çokluğu olabilir. Bu çoğunlukla uzun bir geçmişi bulunan siteler için geçerli olmaktadır. Probleme ve arkasındaki koşullara bağlantılı olarak çözüm probleminden daha kötü olabilir.

Şirket içinde işbirliği yapmak oldukça önemlidir. Eğer bir kurumsal siteyi sürdürmek istiyorsanız bir çok farklı alandan kişiler ile çalışmak sizlere her daim avantajlı konuma getirecektir. Bazı çalışanların iş performansları ile arasında doğrudan bir etki söz konusudur. Satın alma kategorisinde yer alan bir yönetici, sayfalarının ürünleri için detaylı bir şekilde optimize edilip edilmediği hususunda kişisel bir paya sahip olmaktadır. Bir PR direktörü yayınlanan basın bültenlerinin; arama doğrultusunda özverili bir şekilde sıralandığından mutlaka emin olmak ister. Diğer bir yandan ise eylemlerini internet sitesinin paylaşılması üzerinde bir hayli etkisi olan lakin sonuçları anlayamayan paydaşlar yer alabilir. Her iki zorluk içerisinde Seo için işbirlikçi ve proaktif bir yaklaşım gerektirmektedir.

Rekabet süreci bir hayli zordur. Kurumsal nitelikteki rakipler gelişmesi Seo’ya sahiptir. Bu nedenle diğer tanınmış olan markalar ile rekabet halinde girmek zorundadır. Örnek verecek olursak taşımacılık alanında lider nitelikli bir şirket düşünün. Lakin bu şirket hem ulusal hem de yerel rakiplerden muhakkak bir adım daha önde oldukları için ilk üç arama sonucuna kıramayabilirler. Şirketin kendi alanındaki rakiplerini geri planda bırakabilmesi için içeriğin 2.000’den fazla anahtar kelime ve beraberinde 440 yerel site için optimize edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kurumsal bir Seo stratejisi uygulanmalıdır. Sonuç olarak tanınmış olan markalar bile arama motorları doğrultusunda iyi bir performans gösterebilmek için sadece marka bilinirliklerine güvenmemelidir.

Kurumsal Seo’yu Farklı Kılan Özellikler Nelerdir?

Kurumsal Seo sadece çok daha büyük nitelikteki siteler ile çalışmakla kalmaz; bu sitelerin yanı sıra dönüşümler, trafik ölçeği, daha fazla sayıda mücadele ve paydaş edilmesi gereken potansiyel problem ve problemler açısından çok daha fazla sorumluluk almaktadır. Kurumsal Seo büyük nitelikteki bir işletmenin varlığını iyileştirmeye amaçlamaktadır. Bu durum bir dizi arama motoru optimizasyonu stratejisini beraberinde getirmektedir. Kurumsal nitelikteki sitelerin kendi lehlerine marka etkileri bulunmaktadır.

Lakin bu hakimiyetlerini sürdürebilmek için etkili ve tutarlı Kurumsal Seo hizmetlerine ihtiyaçları vardır. Seo açısından otorite kurumsal ve kurumsal olmayan nitelikteki siteler arasında başka bir ayırıcı özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Sayfa içi, sayfa dışı ve teknik Seo uzmanları ile sayfaların özel bir şirket içi ekip ile deneyimli bir Seo çalışması yaratabilirsiniz.

Anahtar kelime hedefleme geleneksel Seo ile Kurumsal Seo stratejileri arasındaki temel fark olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurumsal Seo, temel Seo’nun temellerini baza alırken; sitede gerçekleştirilen farklı dönüşümlerin sayısı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Kurumsal Seo Nasıl Uygulanır?

Kurumsal Seo uygulamaları için genellikle her firmanın sitesi tek tek değerlendirmeye alınmaktadır. Değerlendirmelerden sonra buna göre bir yol izlenmektedir. Lakin ortalama süreç şu şekilde ilerlemektedir.

 • Firmanın internet sitesi detaylı bir şekilde incelenir.
 • İncelenen internet sitesinin Site İçi SEO hataları tek tek raporlanır.
 • Raporlama yapıldıktan sonra Rakip Analizi S.W.O.T eşliğinde tek tek belirlenir.
 • Site İçi SEO Hataları çözümlenir.
 • Site dışı SEO aksiyonları detaylı bir şekilde belirlenir.
 • Firmaya tanıtıcı nitelikte ki backlink alımları gerçekleşmektedir.
 • Yapılmış olan iyileştirmeler ve sıralama sonuçları detaylı bir şekilde raporlanır.

Kurumsal Seo Yapılırken Dikkat Edilen Metrikler

 • İçerik Düzenlemeleri
 • Anahtar kelime tespitleri
 • Mobil Uyumluluk
 • Anchor Text Oranları
 • HTML – tag Optimizasyonları
 • Backlink Analizi – Link İnşası
 • SEO Uyumlu URL Yapısı
 • Domain Yaşı
 • Sosyal Medya Sinyalleri
 • Teknik Düzenlemeler

Diğer Makaleler ;

2
e
A
0
P
#
#
L
w
2
W
#
#
R
W
#
#
L
W
#
#
L