E-Ticaret SEO Hizmeti

E-Ticaret Seo hizmeti; ticaret sitelerinin kaçınılmaz bir gerçeği olarak site sahiplerinin karşısına çıkıyor. Özellikle Seo çalışmaları ile birlikte E ticaret siteleri ve beraberinde sahip oldukları ticari hacim bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçtiğimiz gün büyümeye devam ediyor. Bugün itibari ile Türkiye’deki e  – ticaret hacmi geçtiğimiz senelere nazaran %37 büyümüş ve toplamda 42,2 milyar dolara ulaşım sağlamıştır. Bu doğrultuda e-ticaret pazarına yeni giriş yapacak olan şirketler halihazırda bu pazar içerisinde yerini alan E-Ticaret  siteleri için Seo çalışmaları olmazsa olmaz nitelikte büyük bir öneme sahiptir.

İlk olarak E-Ticaret Seo konusunda duymuş olduğunuz gereksiz ve efsanevi söylemleri bir kenara bırakmalısınız. Arama motoru optimizasyonu gerçekten başlı başına özel bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle mutlaka uzman yardımı ile detaylı bir şekilde oluşturulabilecek stratejiler kapsamlı yürütülmelidir. Diğer bir yandan ise E-Ticaret Seo özelinde yer alan çalışmaları kısa süreli nitelikteki bir çalışmadan ibaret olmadığını; mutlaka uzun soluklu çalışmalar gerektiğini de unutmamanız önemlidir.

E ticaret çalışmalarının tekniği doğrultusunda iki ana kapsamda değerlendirmeler yapılmaktadır. İlk aşama mevcut nitelikteki e ticaret sitesinin arama motorları ve altyapısı açısından mevcut değerinin analizini kapsamaktadır. İkinci aşama ise söz konusu olan site için Seo çalışma programının detaylı bir şekilde hazırlaması ve bu alanda yapılacak olan çalışmalarının hiçbir şekilde vakit kaybetmeden ancak sabırlı biçimde uygulanmasıdır.

E – Ticaret Seo Çalışmaları Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Seo çalışmalarında birinci aşama analiz ve değerlendirme olarak nitelendirilmektedir. Yapılacak olan bütün çalışmalardan önce mevcut olan e ticaret sitesinin gerçekçi ve doğru bir analizini çıkarılması gerekir. Bu doğrultuda E-Ticaret Seo açısından çalışma yapılacak sitenin alt yapısının uygunluğu denetlenmelidir. Bu denetleme sayfa yapıları, kullanılan altyapı görseller ve metinleri, ait başlıklar ve etiket paylaşım araçları ve benzeri nitelikler denetlenmelidir. Mevcut nitelikteki sitenin arama motorları doğrultusunda değeri detaylı bir şekilde ölçümünü ve nerede olduğu tespit edilmelidir.

Rakipler doğru bir biçimde analiz edilmeli ve rakiplerin yürütmüş olduğu E-Ticaret Seo çalışmaları kesinlikle incelenmelidir. E ticaret sitesinin faaliyet gösterecek olduğu alanda öne çıkmak istediği başlıklar kategoriler hizmetler ürünler belirlenmelidir. Söz konusu olan çalışmalar tamamlandığı zaman E-Ticaret Seo siteleri için Seo çalışmaları bir yol haritası haline gelecektir. Gerekli olan bütün analizlerin hemen ardından artık hem site içi Seo çalışmalarına hem de beraberinde site dışı Seo çalışmalarına hız verilebilir.

E-Ticaret Seo çalışmalarının ikinci aşamasını da hedefe doğru adım adım olarak nitelendirebiliriz. Elde edilmiş olan analizler kapsamında e ticaret sitesinde ihtiyaç duyulan bütün teknik değişiklerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle ilk etapta anahtar kelimelerin belirlenmesi gerekmektedir. Rakip E-Ticaret Seo anahtar kelime analizi yapılmalıdır. Site haritalarının düzenlenmesi ve beraberinde kategorilerin düzenlemesi yapılmalıdır. Renk inşası ve ekipler doğrultusunda kullanılan linklerin kontrolü gerçekleştirmelidir. İnternet sitesindeki mevcut teknik aksaklıkların giderilmesi gerekmektedir.

Mobil uyumluluk ve genel olarak dinamik sayılmayan yapıların tespiti ve beraberinde düzenlenmesi, sitenin hızı sosyal medya entegrasyonunun sağlanması, etkileşim ve blog çalışmalarının tamamen hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Sıralanmış olan teknik çalışmaların hemen ardından E-Ticaret Seo konusundaki faaliyetlere hiçbir vakit kaybetmeden geçilebilir. Seo metinlerinin detaylı bir şekilde oluşturulması ve belirlenmiş olan dönemlerde düzenli bir program halinde internet sitesi için içerik ve görsel paylaşımları gerçekleştirilebilir. İnternet sitesinin faaliyet alanına göre hizmet ve ürünlere dair açıklamalar paylaşımlar yine Seo teknik kuralları dahilinde düzenli bir şekilde yürütülmelidir.

E – Ticaret Siteleri İçin İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

E ticaret sitesi için bütün teknik ve altyapı çalışmaları bitirdikten sonra içerikler ile ilgili gerekli çalışmalara başlayabilirsiniz. Bütün sayfaların başlıkları URL, meta description, heading etiketleri, tanıtıcı ürün açıklamaları, görsellere ait olan isimler ve etiketler tamamen Seo teknikleri ile ilgili düzenlemelerin içerisinde yer almaktadır.

Gerçekleştirilecek olan bütün çalışmalarda; belirlenmiş nitelikteki anahtar kelimeler doğrultusunda hizmet ya da ürüne dair detaylı bilgiler profesyonel olan Seo metin yazarları tarafından özenle hazırlanmalıdır. Mevcut olan içerikleri geliştirme yoluna gidilecekse de bu işi yine benzer şekilde profesyoneller doğrultusunda oluşturulmalıdır. İçerik optimizasyonunda muhakkak metinler kullanıcı odaklı bir şekilde hazırlanmalıdır.

Gerçek bilgileri içeren nitelikte metinler oluşturulmalı ve yayınlanmalıdır. Görsellerde yine hizmet ve ürünlere ait etiketlenmiş ve özgün biçimde paylaşıma açık olmalıdır. E – ticaret siteniz, eğer arama motorlarının zirvesine ulaştırmak istiyorsanız; muhakkak E-Ticaret Seo çalışmalarının tamamını alanında profesyonel uzman kişiler doğrultusunda oluşturmalısınız.

E – Ticaret Seo Hizmetinin Avantajları

 • Eğer çevrimiçi işinizin gelirini doğru orantılı olarak arttırmak ve büyümesine faydalı olmak istiyorsanız; internet sitenizin trafiğinizi arttırmanın en etkili yollarından birisi olan Seo ile bu hedefinize kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • İnternet siteniz deneyimli ekip çalışmaları doğrultusunda hedef kitlenizin kullanmış olduğu anahtar kelimeler için arama sonuçlarında ilk sayfada ve üst sıralarda yer alır.
 • Hedef müşterilerinizin ürünlere tıklaması ile birlikte sırasıyla gelirde ve dönüşümlerde bir artış görebilmeniz; başarılı bir şekilde hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimelerin ne kadar fazla olduğu ile ilgili doğru orantılıdır.
 • E ticaret hizmetiniz ile markanızı büyütme olasılığınız oldukça yüksektir.

E Ticaret Seo Hizmeti Nasıl Çalışır?

Doğru kitle türündeki müşterileri internet sitenize yönlendirdiğinizden emin olmak adına internet pazarlaması kullanarak yapmış olduğunuz online satışlar oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle doğru anahtar kelimelerini barındıran doğru türde içeriklere sahip olduğunuzdan mutlaka emin olmanız gerekmektedir. Arama motorları insanların aramış oldukları kelimeleri internet sitenizde yer alan kelimeler ile eşleştirmektedir.

Bu nedenle bir e ticaret internet sitesi için Seo açıklayıcı bilgilendirici bir metin içermektedir. Alışveriş yapacak olan kişilerin arama motorlarına yazmış olduğu sözcükler eğer sitenizde mevcut ise bulunma oranınız daha da yüksek olacaktır. Kullanıcıların ortalama %50’den fazlası bir arama sonucu yeni bir ürün ya da marka bulduğunu düşünürsek Seo çalışmalarının gücü kesinlikle azımsanmamalıdır.

Genellikle en zor olan kısım ise sitenize hangi kelimeleri ekleyecek olduğunuzu ve ihtiyacınız olan bütün farklı ifadelere mutlaka yeriniz olduğundan nasıl emin olacağınızı bulabilmektir. E-Ticaret Seo işlemlerini başlatabilmeniz adına hangi anahtar kelimeleri hedeflemek istediğinizi mutlaka bilmelisiniz.

E-ticaret Seo Neden Önemlidir?

E ticaret siteleri için Seo optimizasyonu oldukça önemlidir. Seo kısa süreli yapılan bir yatırım değildir. Sizler ücreti bir reklam verdiğiniz zaman ve beraberinde bütçeyi kestiğiniz zaman kısa bir sürede Google’da elde ettiğiniz gelir düşmeye başlar. Seo bir strateji işidir. Oluşturmak zaman aldığı için kısa sürede başarıyı kaybetme olasılığınız oldukça düşüktür. Seo e – ticarette diğer pazarlama faaliyetleri kapsamında daha ucuz bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer kampanyalar ilk etapta oldukça etkili gözükebilir. Lakin maliyet ile desteklemediğiniz zaman maalesef sonuç vermeyecektir. Seo da ise durum bu şekilde değildir. Doğru stratejiler ile yapıldığı zaman uzun vadeli sonuçlar almak olasıdır.

Seo hizmetinin yapılmasının asıl amacı kullanıcıların arama motorları doğrultusunda internet sitenizi kolay ve hızlı bir şekilde bulmasına olanak sağlamaktır. Bunun yanı sıra kullanıcı deneyimi de bir hayli önemlidir.

Serp ve Google algoritması bunu anlayabilecek bir şekilde tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Bunun sonucunda ise ziyaretçilerin memnuniyetlerini anlayarak sizi üst sıralara çıkartır. Sizler de bu müşteri memnuniyetini ve güvenini Seo ile kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Doğru şekilde kurgulanmış ve oluşturulmuş olan E –  Ticaret Seo stratejileri bir çok farklı pazarlama biçiminin aksine gün geçtikçe daha fazla güçlenmektedir. Önceki yapmış olduklarınızın üzerine koyarak ilerleyebilecek olduğunuz sağlam bir yapıyı beraberinde getirir. Hatta e ticaret sitenizde gelişmeyi bir süre ara vermiş olsanız bile önceki Seo çalışmalarınız ile hedef nitelikteki kitlenizin sizi takip ettiğini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

E –  Ticaret Seo çalışmalarının adımları şu şekilde ilerlemektedir:

 • Anahtar Kelimeler Araştırması
 • Site İçi Optimizasyon
 • Yapılandırılmış Veri
 • Kopya Sorunu
 • Sayfalandırma
 • Site Hızı
 • Mobil Uyumluluk
 • HTTPS

E Ticaret Teknik Seo Önerileri

Günümüz döneminde %100 optimum e ticaret alt yapısına sahip olan bir site bulmak gerçekten oldukça zordur. Hazır olan alt yapıların Seo uyumluluğu son zamanlar içerisinde oldukça tartışılan konulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Varyasyonu bulunan ürünlerin bulunmuş olduğu bir internet sitesi ile tek ürün varyasyonu olan internet sitesinin uygulanması şart olan Seo aksiyonları aynı olmadığından dolayı ciddi anlamda problemler çıkarabilmektedir. E ticaret sektöründe genellikle yakalanmış olan sıkıntılar ve bunlara çözüm önerilerinden bahsedecek olursak:

 • 404 Sayfalar: Dinamik nitelikteki bir yapıya sahip olunduğu için gün içersinde yüzlerce ürün satılarak stoktan kalkma durumu ya da bir daha stoklara tekrardan gelmeme durumu söz konusu olabiliyor. Bu durumdan dolayı ürün sayfaları ya da kategoriler 404’e düşüyor.
 • Duplicate Pages: E ticaret internet sitelerinin en sorunlu konulardan birisi ise Duplicate Pagesler. Bu sayfalar çoğunlukla bir ürünün farklı varyasyonlarından dolayı kaynaklarına biliyor. Bir ürünün farklı boyutları ve farklı renklerinden dolayı açılmış olan sayfalara verilen terimler olarak kullanılıyor. Bu noktada çözüm önerisi ise diğer varyasyonları “canonical” kodu atamak ya da renk boyut değişiminde URL’nin değişmemesi Ajax üzerinden değişimlerin yapılmaması.
 • 301 Yönlendirme: Kapatılmış olan kategorilerin var olan otoritelerini kaybetmemek adına yakın nitelikteki kategorisine bir üst kategori ya da bir alt kategorisine yönlendirerek tüm otoriteyi yine site içerisinde toparlayabilirsiniz.
 • Site hızı: Günümüzdeki dönemde kimse üç saniyenin üstünde açılabiliyor olan internet sitelerinde durmak ya da bekleme istemiyor. Çağın getirmiş olduğu teknoloji ile beraber herkesin istemiş olduğu yere ulaşması bu kadar kısa olmuşken; yavaş internet sitelerinin günümüze iyi bir sıralama doğrultusunda yer alması oldukça zor görünüyor. Hız için Google Page Speed önerisini detaylı bir şekilde uygulayarak en optimum hız seviyesine ulaşabilecek olduğunuzu aktarmakta fayda var.
 • URL Yapısı: İdeal nitelikteki bir site mimarisi ile beraber URL yapısı Google kullanıcılarının ve botlarının erişebilecek olduğu bir sistem ile Google sıralamalarınızda ciddi iyileşmeler yaşanacaktır.

E – Ticaret Sitelerinizde Tıklamaları Arttıracak Google Başlıkları

 • %25 indirim
 • Ücretsiz kargo
 • Hızlı kargo
 • En düşük fiyat garantisi
 • Bugün kargoda

Gibi belirlenmiş anahtar kelimelerini Google Meta title etiketlerin üzerinde kullanmanız tıklamalarınızı ve beraberinde organik sonuçlarınızın gelişmesine olanak sağlayacaktır.

E Ticaret Seo Kategori Ve Ürün Sayfaları Önerileri

 • Kategori ve ürün sayfalarınızı 1000 kelime üzerinde yazmayı mutlaka özen gösterin.
 • Anahtar kelime kullanmaya özen gösterin. Anahtar kelimelerinizi 3X ve 5X bandında kullanmaya özen gösterin.
 • Kategori ya da ürününüz hakkında kullanmış olduğunuz anahtar kelimeleri mutlaka ilk 100 kelime içerisinde geçirmeye özen gösterin.
 • LSI keyword araştırması detaylı bir şekilde gerçekleştirerek keyword yerleştirmenizi yapın.
 • Kısa ve kesinlikle anahtar kelime geçirmiş olduğunuz URL’leri kullanın.
 • Google’da karşınıza çıkan zengin snippetler kullanmaya özen gösterin.
 • Ürün grubunuz ile ilgili olarak blog yazıları yazımı gerçekleştiren bloggerlardan baclink alımları gerçekleştiren

Diğer Makaleler ;

2
e
A
0
P
#
#
L
w
2
W
#
#
R
W
#
#
L
W
#
#
L